DÖRT ANLAŞMA (1) – Toltek Bilgelik Kitabı

Bundan binlerce yıl önce Toltekler, Güney Meksika’da ‘’bilgi sahibi kadın ve erkekler’’ olarak tanınırlardı. Antropologlar onlardan bir ulus ya da ırk olarak söz etse de Toltekler aslında kadim insanların ruhani bilgi ve uygulamalarını araştırıp muhafaza eden bilim insanlarıyla sanatçılardan oluşan bir toplum idi.
Toltek bilgisi, dünyanın dört bir yanında değişik ezoterik geleneklerde öğretilen aynı temel gerçeğin birliğinden yola çıkar. Toltek, bir din değildir ama dünyaya gelmiş tüm spiritüel ustalara saygı duyar. Toltek öğretisi ruhu kucaklar ama onu ‘’yaşam sanatı’’ olarak tanımlamak daha doğru olur. Çünkü, mutluluk ve sevgiyi bilmenin yolunu kolay kılan bir öğretidir.

Bu paylaşımımızda, Eagle Knight soyundan gelen bir nagual olan, Toltek öğretilerini aktarmak üzere görevlendirilmiş öğretici Don Miguel Ruiz’in ‘’DÖRT ANLAŞMA’’ kitabına değineceğiz.

Kitap, adından da anlaşılacağı üzere, her biri başlı başına bir öğreti olan dört anlaşmayı hayatımıza uygulamanın öneminden bahsediyor.

1. Anlaşma:  ‘’Kullandığın Sözcükleri Özenle Seç’’
2.Anlaşma:  ‘’Hiçbir Şeyi Kişisel Algılama’’
3.Anlaşma:   ‘’Varsayımda Bulunma’’
4.Anlaşma:  ‘’Daima Yapabildiğinin En İyisini Yap’’ 

1. ANLAŞMA: ‘’KULLANDIĞIN SÖZCÜKLERİ ÖZENLE SEÇ’’

İlk anlaşma, dört anlaşmanın en önemlisidir ve aynı zamanda uyulması en zor olan anlaşmadır. Sadece bu anlaşmayla bile dünyadaki cennet denilen varoluş boyutuna erişebilirsiniz.

Sözler sizin yaratma gücünüzdür. Sözleriniz, size doğrudan Tanrı’dan gelen armağandır. Yaratıcı gücünüzü söz aracılığıyla gerçek kılarsınız. Hangi dili konuşuyorsanız konuşun, niyetiniz söz aracılığıyla şekil bulur. İnsan zihni, sürekli tohumların ekildiği verimli toprak gibidir. Tohumlar; düşünceler, fikirler ve kavramlardır. Söz tohum gibidir ve insan zihni son derece verimlidir. Bir tohum, bir düşünce ekersiniz ve o büyür.
Her insanın zihni verimlidir. Önemli olan oraya ne tür tohumun ekilip üretildiğidir.

Sözlerinizin arı, kusursuz, eksiksiz, günahsız olması çok önemlidir. Şimdi günah sözcüğünün gerçekten ne anlama geldiğini anlamaya çalışalım. Günah, kendi doğana karşı yaptığın her şeydir. Hangi bir şey için kendini yargıladığında veya suçladığında kendine karşı olmuş olursun. Günahsız olmak demek, davranışlarının sorumluluğunu üstlenmek ama kendini yargılamamak ve suçlamamak anlamına gelir.  
Sözünüzü özenli bir seçicilikle kullanmak,  “günahsız”  sözler kullanmak enerjinizin doğru kullanımıdır. Bu, enerjinizi sevgi ve gerçek olan yöne doğru kullanmak anlamına gelir. Kendinizle, sözünüzde “günahsız” olacağınız doğrultusunda bir anlaşma yaparsanız sadece bu niyette olmanız bile içinizde birikmiş olan duygusal zehirlerden arınmanız için yeterli olacaktır. Gerçek sizin ağzınızdan dile geldiğinde sizi arındırır ve özgürleştirir.
 
Söz, biz insanların sahip olduğu en güçlü armağandır.

Birinci anlaşmayı benimsersek ve sözümüzü özenle seçersek bir süre sonra zihnimiz ve bireysel ilişkilerimizdeki iletişimimiz duygusal zehirden arınacaktır. Sözlerinize gösterdiğiniz dikkat ve seçimlilik size bir şey daha kazandıracaktır; bağışıklık. Başkalarının negatif telkinlerine karşı bağışıklık kazanacak ve size söylenen olumsuz sözlerden etkilenmez hale geleceksiniz.

Olumsuz fikirleri kabul etmek ancak olumsuz fikirlerin verimli olduğu bir zihinde olabilir. Siz sözlerinizde saflığı ve gerçeği ifade ettiğiniz sürece, zihniniz kara büyüden gelen sözler için verimli bir ortam oluşturmaz. Böyle bir zihin sadece sevgiden gelen sözler için verimli olur.

Sözleriniz  “günahsız”  ise kendinizi iyi hissedersiniz. Kendinizi mutlu ve huzurlu hissedersiniz.
Şu anda bu tohumu zihninize ekiyorum. Tohumun gelişip gelişmeyeceği, zihninizin sevgi tohumuna uygun ortamı olup olmamasına bağlıdır. Kendinizle bu anlaşmayı yapmak size bağlı. Bu tohuma bakın, onu besleyin, büyütün. Bu tohum zihninizde geliştikçe daha fazla tohumlar yaratacaktır. Ve sevgi tohumları,  korku tohumlarının yerini alacaktır.

BİRİNCİ ANLAŞMA çok güçlüdür:
Sözlerinizi doğru kullanın. Sözlerinizi sevginizi paylaşmak için kullanın. Beyaz büyüyü kullanın ve bunu kullanmaya kendinizle başlayın. Kendinize ne kadar harika, ne kadar özgün ve büyük olduğunuzu söyleyin. Kendinizi ne kadar sevdiğinizi söyleyin. Sözlerinizi, size acı veren küçük anlaşmalarınızı bozmak için kullanın. 

Sadece bu anlaşma bile sizi bireysel özgürlüğe, büyük başarılara ve bolluk bilincine doğru götürebilir. Tüm korkularınızı haz ve sevgiye dönüştürebilir….

Don Miguel Ruiz, Dört Anlaşma