”Şaşıracaksın! Yaşamını Seversen, Yaşam Sana Kapılarını Açmaya Başlayacak…”

‘’Yaşamı onaylayacak, yaşamı sevecek, sevgiyi sevecek, bu varoluşu olduğu gibi sevecek, onu önce mükemmel olmaya zorlayacak talepte bulunmayacak, yaşamı bütün sınırlarıyla kutlayacak yeni bir insanlık gerekiyor.

Şaşıracaksın, yaşamını seversen, yaşam sana kapılarını açmaya başlayacak. 
Seversen, sırlar sana açıklanacak, gizler eline verilecek. 
Bedenini seversen, önünde sonunda o bedende oturan ruhun farkına varacaksın. 
Ağaçları, dağları ve ırmakları sevdiğinde, Tanrı’nın her şeyin ardındaki görünmeyen ellerini önünde sonunda fark edeceksin. Tanrı’nın imzası her yaprağın üzerinde. Yalnız senin görmek için gözlere ihtiyacın var. Yalnızca olumlu gözler görebilir, olumsuz gözler göremez. 
Kendini kabullen, yoksa ikiyüzlü olursun. İkiyüzlü olmak nedir? Bir insan bir şey söyler, başka bir şeye inanır ve tam tersini yaşar. 
Hiçbir şeyi bastırma, içinde olumsuz hiçbir şey yok. Varoluş bütünüyle olumludur. 
İçinde en gizli olanı ifade et. Kendi şarkını söyle, şarkının ne olduğuna aldırma. Kimsenin şarkını alkışlamasını bekleme, gerek yok. Şarkı söylemek, ödülün kendisi olmalı. 
Gerçekten yaşamak istiyorsan, kalbinde derin bir evet’e ihtiyacın olacak. 
Yalnızca bu ‘evet’ yaşamanı sağlayacak. Bu, senin gıdan olacak, sana hareket edecek yer açacak. 
Yalnızca izle, ‘Evet ‘ kelimesini tekrarlarken bile içinde birşeyler açılmaya başlar.
‘Hayır’ de, bir şey büzüşür. ‘Hayır’ de, hayır’ı tekrarla, ‘hayır’ dedikçe kendini öldürüyorsun. ‘Evet’ dediğin anda oluk oluk aktığını hissedeceksin. ‘Evet’, dediğin anda sevmeye, yaşamaya, varolmaya hazırsın.
Bana göre her birey mükemmeldir ve tekdir. 
Bireyleri karşılaştırmam, karşılaştırma yapmak benim tarzım değil, çünkü karşılaştırma her zaman çirkin ve vahşicedir. Sana başkalarından daha üstün olduğunu söylemeyeceğim, başkalarından aşağı olduğunu da söylemeyeceğim.
Sen, yalnızca sensin, sana bu halinle ihtiyaç duyuluyor. Sen, benzersizsin, diğer herkes gibi.’’ 
Osho