BEŞİNCİ ANLAŞMA – Bir Toltek Bilgelik Kitabı

Don Miguel Ruiz’in, oğlu Don Jose Ruiz ve Janet Mills ile birlikte yazdığı BEŞİNCİ ANLAŞMA, ilk dört anlaşmadan sonra hayatımıza girmesi önerilen beşinci anlaşmayı anlatıyor. Kitap, içeriğinde ilk dört anlaşmanın özetini de içeriyor.

5. ANLAŞMA: ”KUŞKUCU OL AMA DİNLEMEYİ DE BİL”

Kuşkucu ol, çünkü duyduklarının çoğu doğru değil.
İnsanların sembollerle konuştuklarını ve bu sembollerin hakikat olmadığını biliyorsunuz. Semboller ancak bizler mutabık olduğumuz sürece hakikattirler, gerçekten hakikat olduklarından değil. Ama anlaşmanın ikinci kısmı çok basit bir nedenle dinlemeyi bil: Dinlemeyi öğrendiğinizde insanların kullandıkları sembollerin manasını, hikayelerini anlarsınız ve iletişim büyük ölçüde düzelir.

Sonra belki bu dünyada yaşayan tüm insanlar arasındaki kargaşa gider, yerine berraklık hakim olur.
Dinlemek iletişimde son derece önemlidir. Dinlemeyi öğrendiğinizde insanların ne istediklerini tam olarak bilirsiniz. Bir kez ne istediklerini bilince, o bilgiyi nasıl kullanacağınız size kalmıştır.

Başkalarının hikayelerini anlayabilirseniz, onlar da sizinkini anlayabilir ve birlikte düşlerin en güzelini, yaratabilirsiniz. Ama önce epeyce öğrenilmiş şeyi tersine çevirmeniz gerekir ve beşinci anlaşma bu iş için bir başka mükemmel araçtır.

Beşinci anlaşmayı anlıyorsanız, görebildiğiniz bir şeye inanmanızın neden gerekli olmadığınız da görürsünüz. Hakikat sözlerle gelmez. Hakikat sessizdir. Öylece bildiğiniz bir şeydir; kelimeler olmadan hissettiğiniz, sessiz bilgi denilen şey. Kendinizi hakikate açıp dinlemeyi öğrenince, tüm semboller değerlerini kaybederler ve geriye sadece hakikat kalır. Bilecek, haklı çıkartacak hiçbir şey yoktur.

Dünyanın neresine giderseniz gidin, insanlardan her türlü görüş ve hikaye dinlersiniz. Hayatta ne yapmanız gerektiğini size anlatmaya can atan müthiş masalcılara rastlarsınız:’’Şunu yapmalısın, bunu yapmalısın, şöyle böyle yapmalısın’’ Onlara inanmayın. Kuşkucu olun ama dinlemeyi bilin sonra da seçiminizi yapın. Hayatta yaptığınız her seçimden sorumlu olun.  Hayat sizin, başkasının değil ve onunla ne yapacağınız hiç kimseyi ilgilendirmez…

Beşinci Anlaşma, Don Miguel Ruiz, Don Jose Ruiz, Janet Mills