BAHARIN MÜJDECİSİ HIDRELLEZ

Merhaba,

Kendi kültür ve ananelerimiz içinde geçmişten günümüze gelen, baharın müjdecisi ve neşesi HIDRELLEZ ile yeniden uyanış ve canlanış başlıyor. Gelenekselleşmiş, yöresel derlemelerden uygulanabilir ritüellere gelin hep beraber bakalım.

Mayıs ayının bu özel gününde (5 Mayıs) hayırlı dileklerle günü bitirme ve bolluk içinde bereketini yaşayacağımız sağlıklı, huzurlu bir yeni güne (6 Mayıs Pazar) başlama keyfini birlikte yaşama dileğiyle…

5 MAYIS HIDRELLEZ GÜNÜ; sabahı  erkenden kalkarak eve söğüt dalı asılır.  5 ve 6 Mayıs’ta evden dışarıya kimseye mayalı şeyler ve sirke verilmez.

5 MAYIS GÜNÜ;  deniz kenarına gidilir ve 41 tane taş toplanarak dilek tutulur. Dileğinizi “HIZIR ile İLYAS’IN DENİZDE BULUŞTUĞU GİBİ BENİ DE TEZ ZAMANDA BU DİLEĞİMLE BULUŞTUR” diyerek; her taşı birer kere yüreğiniz nasıl seslenmenizi
istiyorsa, inancınız ne ise duanızı okuyarak dileyin ve taşı denize atın. İmkânlarınız el verdiğince güneş batmadan yapabilmek dileklerinize sizi daha çabuk ulaştırır.

5 MAYIS GÜNÜ;  41çeşit otu toplayın, su dolu bir kaba koyun. 6 Mayıs sabahı bu su ile şifa niyetiyle yüzünüzü yıkayın.

5 MAYIS GÜNÜ;  evinizde bulunan ya da bahçenizdeki Güllerden mutlaka yardım alın.

 
GÜL
ün altınatüm dilekler (Sağlık, ev, araba, eş, iş, para…) kağıda resmedilir, yazılırkırmızı bir keseye konur. 6 Mayıs sabahı suya atılır.

Yeşil bir beze ekmek parası konup, bağlanır ve 5 Mayıs akşamı gülün altına asılır. 6 Mayıs Sabahı o para cüzdanınıza konur. Bir yıl cüzdanınızda taşıdığınız parayla gelecek HIDRELLEZ sabahı ekmek alınır. Bütün bir senenin bolluk ve bereket içinde geçmesine niyet edilir.

Kıssadan hisse, bugün tutacağınız dileklerinize Hızır ile İlyas’ın buluşmasına güllerle birlikte şahit olalım.

5 MAYIS günüevin kuzey pencere tarafına Kırmızı bir zarf içinde DİLEKLER ve PARA asmayı unutmayın.

5 MAYIS GECESİ ŞİFA İÇİN YIKANILIR.  Bu geceye özel size özel bir küçük seremoniyle yıkanın; keyif alın.

Suyun altında kendinize ait şifa renginizi seçin (Altın sarısı, yeşil, mor, beyaz) Yeni bir şeyler giyerek güne başlayın.

5 MAYIS GECESİ;  Sizin için hayırlı olan tüm dileklerinizin kabulü için SABAHA KARŞI HIDRELLEZ DUASI okuyun.

5 MAYIS GECESİ;  Kiler ve giysi dolapları dahil tüm dolap kapıları gün ağarana kadar açık kalsın. Evinizin bolluk ve bereketi daim olsun.

5 MAYIS GECESİ;  Cüzdanınızı açık olarak kırmızı bir örtü üstüne koyun. Gece boyu açık kalsın. Kazancınızın bereketi daim olsun.

Bekâr arkadaşlarımız belki de artık yalnızlıktan sıkılmışlardır. Belki de sıcak bir beraberliğe adım atacak zamanı bulamamışlardır.

İşte fırsat belki bugündür:

5 MAYIS AKŞAMI GÜLÜN ALTINA MİNİK BİR SERAMİK SAKSI İÇİNE SU DOLDURULUR, İÇİNE KENDİNİZE AİT BİR TAKI KOYULUR. (YÜZÜK TERCİH EDİLMESİ İYİ OLUR) ERTESİ SABAH BUNU ÇIKARIP ‘’KISMETİMLE TEZ ZAMANDA BENİ BULUŞTUR,
HAYIRLISI İLE EVLENEYİM’’
 DENİR ve BU SU İLE YÜZ YIKANIR, YÜZÜK PARMAĞA TAKILIR…  Hayırlısı OLSUN!

Bekârların alternatifi henüz bitmedi.

5 MAYIS AKŞAMI; GÜLÜN ALTINA KÂĞIDA BİRİ ERKEK BİRİ KIZ RESİM ÇİZİN, ÜZERLERİNE ADINIZI YAZIN.
(KENDİ ADIN VE VARSA SEVGİLİNİN ADINI,  SEVGİLİN YOKSA ………..NİN EŞİ YAZIN) ki, hayırlı beraberlikler size daha çabuk gelsin…

6 MAYIS SABAHI; 7 Karınca deliğinden toplanan kum kırmızı bir beze sarılarak cüzdana konur. Bir sene sonra tekrar toplandığında eski olanı suya atılır.

Cüzdanınızın bolluğu ve bereketi daim olsun…

6 MAYIS SABAHI; Bakla, süt ve yumurta yenir.  

6 Mayıs’ta EVDE TEMİZLİK YAPILMAZ, UN ELENMEZ, ÇAMAŞIR YIKANMAZ, DİKİŞ DİKİLMEZ, EKMEK YAPILMAZ, MAKAS AÇILMAZ, ELLE TUTULMAZ.

Şenlik havasında bir gün geçirilir ve sevginiz huzurla özlemlerinizle birleşir.

6 MAYIS SABAHI; DİLEKLERİNİ DENİZE ATTIKTAN SONRA TÜRBEYE GİDİLİR DUA EDİLİR… FAKİRE SADAKA VERİLİR…

NOT: 2008 ‘den beri öğrendiğimiz ritüelleri ekleyerek paylaşımlarımıza devam ettiriyoruz. Bu anonim bilgilerin toplanmasında yardımcı olan Şeyda Şişman’a  teşekkür ederiz.

” Paylaşarak çoğalıyor, sevgiyle büyüyoruz”

 

Didem Ayas