TEBRİZLİ ŞEMS’İN 40 KURALI

Bir süredir, sınanmanın had safhasında olduğumu sanıyorum. mümkün olduğunca sakin ve dingin karşılamak için ekstra çaba harcarken, elime Elif Şafak’ın AŞK adlı kitabı geçti ve su gibi okudum. Şems’in 40 kuralını tek tek bir kere okuduğumda, dostlarım ve öğretmenlerim aracılığıyla bir süredir bana aktarılan öğretilerin tümünü içerdiğini farkettim. Bu öğretiler farklı başlıklarla hayatıma girdi; Reiki, NLP, EFT, kuantum ve tasavvuf…
Her kim ne derse desin, işin özü aynı. Öğretinin adı farklı olabilir ama verdiği mesajlar öylesine tek ki…. Aldığım dersleri, hayatıma uygulamak için, bir öğrenci titizliğinde çaba harcarken, karşıma sürekli farklı biçim ve içeriklerde aynı öğretilen çıkması bir tesadüf olmasa gerek. Sanırım bana verilmek istenen bir mesaj var ve tüm algılarımı açarak bunu gerçekten algılamalıyım.
Ben bu yolda çaba harcarken, hakkında çok şey okuyup çok şey işittiğim Şems’in, Elif Şafak’ın kaleminde biçimlenen 40 kuralını da sizinle paylaşmak istedim. Üşenmedim, tek tek yazdım. Belki içinizden birilerine bir ilaç olur, belki ben biraz daha anlarım birşeyleri diye… Yolunuz açık olsun.
Sevgiyle, Maksude

TEBRİZLİ ŞEMS’İN 40 KURALI
1. kural: Yaradanı hangi kelimelerle tanımladığımız, kendimizi nasıl gördüğümüze ayna tutar. Şayet Tanrı dendi mi öncelikle korkulacak, utanılacak bir varlık geliyorsa aklına, demek ki sen de korku ve utanç içindesin çoğunlukla. Yok eğer Tanrı dendi mi evvela aşk, merhamet ve şefkat anlıyorsan, sende de bu vasıflardan bolca mevcut demektir.
2. kural: Hak yolunda ilerlemek yürek işidir, akıl işi değil. Kılavuzun daima yüreğin olsun, omzun üstündeki kafan değil. Nefsini bilenlerden ol, silenlerden değil.
3. kural: Kuran dört seviyede okunabilir. İlk seviye zahiri manadır. Sonraki batini mana. Üçüncü batıninin batınisidir. Dördüncü seviye o kadar derindir ki kelimeler kifayetsiz kalır tarif etmeye.
4. kural: Kainattaki her zerrede Allah’ın sıfatlarını bulabilirsiniz. Çünkü, o camide, mescitte, kilisede, havrada değil, her an her yerdedir. Allah’ı görüp yaşayan olmadığı gibi, onu görüp ölen de yoktur. Kim onu bulursa sonsuza dek onda kalır.
5. kural: Aklın kimyası ile aşkın kimyası başkadır. Akıl temkinlidir. Korka korka atar adımlarını. Aman sakın kendini diye tembihler. Halbuki aşk öyle mi? Onun tek dediği, bırak kendini, ko gitsin! Akıl kolay kolay yıkılmaz. Aşk ise kendini yıpratır, harap düşer. Halbuki hazineler ve defineler yıkıntılar arasında olur. Ne varsa harap bir kalpte var.
6. kural: Şu dünyadaki çatışma, önyargı ve husumetlerin çoğu dilden kaynaklanır. Sen sen ol, kelimelere fazla takılma. Aşk diyarında dil zaten hükmünü yitirir. Aşık dilsiz olur.
7. kural: Şu hayatta tek başına inzivada kalarak, sadece kendi sesinin yankısını duyarak, Hakikat’i keşfedemezsin. Kendini ancak bir başka insanın aynasında tam olarak görebilirsin.
8. kural: Başına ne gelirse gelsin, karamsarlığa kapılma. Bütün kapılar kapansa bile sonunda o sana kimsenin bilmediği gizli bir patika açar. Sen şu anda göremesen de, dar geçitler ardından nice cennet bahçeleri var. Şükret! İstediğini elde edince şürketmek kolaydır. Sufi, dileği gerçekleşmediğinde de şükredebilendir.
9. kural: Sabretmek öylece durup beklemek değil, ileri görüşlü olmak demektir. Sabır nedir? Dikene bakıp gülü, geceye bakıp gündüzü tahayyül edebilmektir. Allah aşıkları sabrı gülbeşeker gibi tatlı tatlı emer, hazmeder. Ve bilirler ki, gökteki ayın hilalden dolunaya varması için zaman gerekir.
10. kural: Ne yöne gidersen git. Doğu, batı, kuzey ya da güney… Çıktığın her yolculuğu içine doğru bir seyahat olarak düşün. Kendi içine yolculuk eden kişi, sonunda arzı dolaşır.